Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 13:52
 
Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi
TRT 1’in yeni dizisi “Uyanış: Büyük Selçuklu”nun prodüksiyon detayları dikkat çekiyor. Türk televizyon tarihinin en uzun savaş sahnesinin çekildiği ve dizide kullanılan atlar için Kazakistan’dan gelen özel ekibin oyunculara eğitim verdiği dizide her ayrıntı titizlikle hazırlanıyor.
DİZİLER Haberi
Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi

TRT 1’in yeni dizisi “Uyanış: Büyük Selçuklu”nun prodüksiyon detayları dikkat çekiyor. Türk televizyon tarihinin en uzun savaş sahnesinin çekildiği ve dizide kullanılan atlar için Kazakistan’dan gelen özel ekibin oyunculara eğitim verdiği dizide her ayrıntı titizlikle hazırlanıyor.

 

 

Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi - Sayfa:2

Türk televizyon tarihinin en uzun süren savaş sahnesi

Hazırlığı 60 gün, çekimleri ise 8 gün süren Türk televizyon tarihinin en uzun savaş sahnesi için 100 tanesi atlı olmak üzere toplamda 400 kişilik yardımcı oyuncu yer aldı.

 

 

Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi - Sayfa:3

Oyuncular bir ay boyunca Hollywood filmlerinin koreografi çalışmalarını gerçekleştiren Nomad Stunts ekibinin aksiyon yönetmeni tarafından aksiyon, at binme ve kılıç eğitimleri aldı. Kondisyon, devamlılık ve koordinasyon gibi çalışmalarda bulunan oyuncular bu süreçte zorlu bir eğitim programından geçti.

 

 

Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi - Sayfa:4

Birinci bölümdeki savaş sahnesi için 45 dublör ve 120 kişilik yardımcı oyuncu ekibi, çekim yapılacak mekânda 15 gün boyunca Kazak ekip Nomad Stunts tarafından zorlu bir aksiyon ve koreografi eğitiminden geçirildiler. Eğitimler sonunda hazır olan ekip Nomad Stunts önderliğinde 8 gün boyunca zorlu ve etkileyici savaş sahnesi için yoğun bir tempoda çekimler gerçekleştirildi. Çekimler sırasında herhangi bir olumsuzluk durumuna karşı ambulans ve sağlık ekipleri ile veterinerler hazır bulundu.

 

 

Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi - Sayfa:5

Dizide kullanılan atlar için Kazakistan’dan özel ekip geldi

Aksiyon, at binme ve kılıç eğitimleri Hollywood filmlerinin koreografi çalışmalarını gerçekleştiren Kazak ekip Nomad Stunts tarafından verildi. Nomad ekibinden getirilen at ustaları Anadolu’nun çeşitli şehirlerini dolaşıp, yaklaşık 150 at arasından eğitime müsait olan 15 atın proje bünyesine katılması sağlandı.

 

 

Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi - Sayfa:6

Bir aylık eğitim ile savaş sahneleri için özel olarak hazırlanan atlar; şaha kalkma, yatma ve savaş düzeni gibi eğitimler aldı. Ayrıca dünyada ve Türkiye’de nadir elde edilen at ustası unvanına sahip Janbi Ceylan da binicilik eğitimlerinde oyunculara destekte bulundu. Ok atma eğitimleri ise Dünya Menzil Okçuluğu rekortmeni İbrahim Balaban tarafından verildi.

 

 

Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi - Sayfa:7

Dizi için gerçekleştirilen üç yıllık senaryo çalışmasının ardından 13 aylık hazırlık sürecinde her ayrıntı titizlikle hazırlandı. Açık ve kapalı olmak üzere inşa edilen iki ayrı plato için 350 dekor çalışanı, 100 marangoz ve 60 kişilik destek ekibi görev aldı. 

 

Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi - Sayfa:8

 Özel olarak hazırlanan 7500 m2 kapalı plato içerisine Saray, Medrese ve Kervansaray; 50 bin m2 açık platoda Anadolu Selçuklu Obası ve Kınık Obası, Şelemzar Şehri, İsfahan Şehri ve Bizans Kalesi kuruldu. Özel kostüm atölyelerinde ise döneme ait 3500 adet aksesuar ve 5000 parçalık kostümler imal edildi.

 

 

Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi - Sayfa:9

 
 

Uyanış: Büyük Selçuklu'daki sahneler böyle çekildi - Sayfa:10

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Uyanış:, Büyük, Selçuklu'daki, sahneler, böyle, çekildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı